A Contemplation

I am contemplating . . . to have regular write-ups on my blog site in the near future. This post is only an invite as to what my dear friends and family consider to be a vital aspect in an intimate relationship. A thought from me on this matter: Sensitivity toward the partner’s concern about a previously visited irritating issue along with a resolution offer in a caring and keenly attentive manner in order for the trust factor to continue to remain untainted are a must. In sum: placing a cork on the partner’s bottle – full or half full – while s/he is still digesting the content/s will not relieve the tension as needed.

Note: Please do not conclude that this writing stems from a personal experience. I was reading an article on relationships, and thus was prompted to voice it. I am an analytical person. As one such, I prefer to bring important points to my own table to gain further insight.

Türkçe’ye Çeviri/In Turkish:

Buraya yakın bir gelecekte düzenli yazım eklemek düşüncesindeyim. Bugün yazdıklarım sadece siz, sevgili ailem ve arkadaşlarımı bir özel ilişki çerçevesinde neyi mutlak gördüğünüzü/bulduğunuzu benimle paylaşmak için size bir davet. Bu konuda bir görüşüm: İlişkideki kişilerden her birinin geçmişte üzerinde beraberce konuşulmuş tatsız (söz konusu olan tarafı rahatsız eden) bir konuda ciddiyetli bir dikkat, ilgi ve hassasiyet ile yaklaşmasının önemi yönünde. Özetle: Söz konusu olan taraf hala şişesinden içtiğini hazmetmeye çalışırken diğerinin o (tam ya da yarı dolu) şişeyi tıpayla kapatması soruna tek bir çözüm getirmez.

Not: Lütfen, bu yazımı kendi başımdan geçen bir durum üzerine dile döktüğüm sonucuna varmayın. Kadın-erkek ilişkileri hakkında bir makale okuyordum ve püf noktalarından bazılarını burada belirtmek istedim. Ben düzenli analiz yaparım. O özelliğimden dolayı da daha derin bir anlayışa varmak için bu tür benim için önemli yazıtları kendi masama taşırım.

Leave a comment

Filed under Reflections

Your readership is appreciated.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s